Położenie naszego obiektu...

Unieście to nadmorska miejscowość letniskowa w północno-zachodniej Polsce położona na mierzei między Bałtykiem i jeziorem Jamno. Jest niezwykle uroczym kąpieliskiem nadmorskim, gdzie gwarancją udanego wypoczynku jest nasz Bałtyk, piękne krajobrazy i czyste powietrze. W okresie letnim Unieście oraz Mielno należą do ważniejszych polskich kurortów. Specyficzną cechą klimatu Unieścia jest występujący w powietrzu aerozol morski, który poprzez wysoką zawartość jodu działa leczniczo w terapii górnych dróg oddechowych. Najkorzystniejsze warunki do inhalacji występują na plaży podczas bryzy morskiej i sztormów o każdej porze roku. Atutem miejscowości jest wyjątkowa czystość wód Bałtyku ponieważ wszystkie kąpieliska morskie znajdują się w I klasie czystości. W Unieściu znajduje piękna, szeroka, piaszczysta plaża z atrakcjami oraz przystań rybacka , gdzie można zjeść ryby świeże lub wędzone prosto od rybaków. Miejscowość ta połączona jest z Mielnem, lecz jest jego "spokojniejszą" częścią, idealną do odpoczynku dla rodzin. Unieście położone jest zaledwie 16 km od Koszalina, dokąd kursują bezpośrednie busy.


Zdjęcia z naszej okolicy...


TROCHĘ HISTORII ....

Historia rybactwa w Unieściu wiąże się z istnieniem wsi Czajcze, która powstała na przełomie XIV i XV w, między Unieściem a Łazami około 700 metrów na wschód od kanału łączącego jezioro Jamno z Morzem. W osadzie mieszkało kilkadziesiąt osób. Ponieważ miała ona bezpośredni dostęp do morza, usytuowane tam były duże składy rybne i towarowe.
Większość mieszkańców Czajczy było rybakami. W XIX wieku we wsi wypoczywało kilkudziesięciu letników, dla których przygotowywano najlepsze izby. W 1945 roku do Czajczy wkroczyli Rosjanie, a 2 lata póŸniej opuszczone niemieckie domy zajęli polscy osadnicy. W 1951 roku teren Czajczy został zajęty przez wojsko, domy zostały zrównane z ziemią, a teren
osady zamknięty na kilkadziesiąt lat. Dziś po osadzie nie pozostał żaden ślad.